Tonąca dziewczyna - Caitlín R. Kiernan

,,Tonąca dziewczyna'' to książka, która łączy świat realny ze światem fantastycznym jednak ma swoje granice rzeczywistośći. Czytając tą historie potrzebujemy skupienia, zaangażowania oraz umiejętności kojarzenia faktów, a także trochę wolnego czasu aby móc ją przeczytać jednym tchem, ponieważ jej się nie da rzucić w kąd i kiedys tam do niej wrócić. Zastanawialiście się kiedyś jak byście żyli gdybyście mieli schizofremie, albo chociaż jak się żyje mając tą chorobę? Ja też nie. Dopiero po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie jaki wpływ na życie może mieć ta okropna choroba. ,,Tonąca dziewczyna'' to swego rodzaju pamiętnik prowadzony przez bohaterkę.

India Morgan Phelps, dla przyjaciół Imp, jest sympatyczną i delikatną dziewczyną. Imp jest schizofremiczką, nie może ufać samej sobie, swoim myślom a także umysłowi. Ta choroba jest dziedziczna w jej rodzinie, miała ją nieżyjąca już babka oraz matka. Dziewczyna musi cały czas się zmagać z tym co może być prawdą a co fałszem. Bohaterka jest również malarką, stara się stworzyć historię o duchach, które nawiedzały ją przez całe życie, zdaje sobię sprawę, że wiele chwil z jej życia nie są prawdziwe, mimo wszystko stara się rozszyfrować pewne fakty z nią związane. Imp ma zwyczaj zapraszania do siebie ludzi, których spotyka na chodnikach. W ten sposób właśnie poznała swoją dziewczynę Abalyn, transseksualistkę. Jakis czas później pojawia się tajemnicza Eva Canning a także syrena oraz wilk, co sprawia, że wszystko jest coraz bardziej niezrozumiałe i zagmatwane. Schizofremia ma na Imp destrukcyjny wpływ, zaburza czas, nie pozwala utrzymać chronologii zdarzeń. Dziewczyna nie potrafi ocenić rozgrywających się scen, niewie czy to jawa czy wytwór jej wyobraźni. Pytanie, które osoby pojawiające się w jej życiu są prawdziwe? Jak odróżnić fikcje od prawdy? Jak pisze sama Imp, ,,jej pamięć nie jest linią prostą''.

,,Tonąca dziewczyna'' to swego rodzaju wrota do chorego umysłu bohaterki. Książka doskonale obrazuje obecność choroby psychicznej w życiu człowieka. Zachwyca językiem i wciąga w głąb siebie. Prawdziwa uczta wyobraźni.