To - Stephen King

Każdy z nas był dzieckiem, wie jak wspaniałe i bezstroskie może być dzieciństwo, najważniejszym problemem każdego dziecka jest to aby zdąrzyć na wieczorynkę, wyjść na podwórko i pobawić się z kolegami. Umysł dziecka ma bardzo wyostrzone emocje oraz wyobraźnię, każdy z nas napewno wierzył w potwora z szafy, czy babę jagę na miotle, która porywa niegrzeczne dzieci, można by wymienić wiele takich stworków. A co gdyby spotkało nas w dzieciństwie coś strasznego i realistycznego, coś co nie jest tylko wytworem dziecięcej wyobraźni? O czym nie da się zapomniec? Co istniało naprawdę? Brzmi przerażająco prawda? Książka ,,To'' jest pełna skrywanych lęków z przeszłości. Powieść nie jest dla ludzi, którzy mają słabe nerwy, i mogliby w nią wejść tak głęboko, że po przeczytaniu jej będą się bali ruszających się gałęzi za oknami czy gwiżdzącego wiatru, który będzie im się kojarzyć z odgłosami nie z tego świata.

Derry to małe miasteczko, nie jest jednak zwykłym, spokojnym i sennym miejscem. Grupka przyjaciół Bill, Stan, Mike, Richie, Beverly, Eddie i Ben w dzieciństwie spotkali się z czymś, z czym nie powinno spotkać się żadne dziecko. Właśnie te dzieci musieli zmierzyć się z tytułowym To, które pozostało ich lękiem nawet gdy byli już dorośli. Miasteczko zaczyna ograniać strach, coraz częściej dochodzi do okropnych morderstw, gwałtów a jakby tego było mało jest mnustwo niewyjaśnionych spraw z przeszłości. Cała siudemka przyjaciół przysięgła sobie, że jeśli kiedyś nawet jeśli będą już dorośli i będa mieć swoje rodziny wrócą do Derry, jeżeli To znowu się pojawi. Choć minęło mnustwo lat, każdy z chłopców wymazał już z umysłu przeszłość muszą sobie wszystko przypomnieć, wrócić i stawić czoła To. Mimo, że To zostało już kiedyś pokonane ale nie umarło i znowu powraca. Zadanie już dorosłych mężczyzn jest o tyle trudne, gdyż muszą sobie przypomnieć czym jest To i jak go pokonać. Pytanie, które samo się nasuwa na myśl każdego z nich jest czy teraz, po tylu latach będą umieli połączyć swoje siły i zaufać sobie tak jak kiedyś. Mężczyźni wytrwale wierzą, że uda im się pokonać To, że Derry stanie się spokojnym miasteczkiem i nie będzie już koszmarnym miejscem, choć nie wiedzą do końca jeszcze jak to zrobić. Całą grupę przyjaciół czeka ogromny sprawdzan oraz walka, walka na śmierć i życie. Mężczyźni muszą znaleźć w sobie dużo wiary, uporu oraz dziecięcego zapału aby pokonać To. Jak się zakończy walka z To, i czy ktoś przy tym straci życie? Czy w miasteczku Derry zapanuje spokój?

Książka potrafi niesamowicie wciągnąć nas w całą historię, wchodzimy w jej głąb i czujemy się jakbyśmy razem z całą grupą przyjaciół szukali sposobu na pokonanie To. Zdradzę Wam rąbek tajemnicy, główną postacią jest Klaun, który wabi dzieci w głębokie zakątki a potem je brutalnie zabija. Czy klaun i To jest tym samym koszmarem grupki dzieciaków? Jeśli chcecie się dowiedzieć jaką tajemnicę skrywa Derry musicie koniecznie przeczytać tą książkę i przeżyć tą straszną i przerażającą historię.