Bez mojej zgody - Jodi Picoult

,,Bez mojej zgody'' książka warta przeczytania, ale zdecydowanie w ustronnym miejscu, nie czytaj jej w publicznym miejscu, ponieważ na pewno doprowadzi Cię do łez. Piękna i wzruszająca powieść. Życie potrafi być wspaniałe, ale niestety los lubi płatać figle, dla jednych jest łaskawy dla innych nie. Często w obliczu czegoś bardzo złego zastanawiamy się dlaczego to nas spotkało, co takiego zrobiliśmy, że życie tak okrutnie nas potraktowało. Jak wiadomo z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, pytanie tylko do czego możemy się posunąć aby z owej sytuacji wyjść i czy aby na pewno każda osoba biorąca w tym udział się na to zgadza.

Kate jest chora na białaczkę, koniecznie musi mieć przeszczep szpiku kostnego, ale jak wiadomo nie zawsze jest to takie łatwe. Jej rodzice podjęli diametralną decyzję, a mianowiecie spłodzenie drugiego dziecka, które zostanie dawcą dla chorej dziewczynki. Decyzję podjęli sami, w ten sposób ich jeszcze nie narodzone dziecko miało wyznaczony cel, który musiało spełnić kiedy już będzie na świecie. Można by powiedzieć, że ma żyć tylko po to aby być dawcą krwi i szpiku kostnego dla swojej ciężko chorej siostry, a nie po to żeby po prostu uszczęśliwić ludzi, którzy pragną dziecka. Anna przyszła na świat szczęśliwie, jednak zupełnie nie świadoma, że ma tu postawiony warunek bytu. Zanim skończyła trzynaście lat przeszła mnustwo zabiegów operacyjnych. Nie żyła jak normalna, przeciętna nastolatka, ona istniała tylko po to aby wyzdrowaiła jej siostra. Dziewczynka do pewnego czasu nie sprzeciwia się tym wszystkim zabiegom, wydaje mi się, że do końca nie zdawała sobie sprawy po co tak naprawdę żyję. W sumie nic w tym dziwnego, jako dziecko nie mogła tego rozumieć. Jednak nadchodzi w jej życiu moment, w którym zaczyna coś rozumieć i właśnie wtedy postanawia się sprzeciwić rodzicom. Zakłada sprawę w sądzie, żadając usamodzielnienia swoich decyzji. Jej decyzja z całą pewnością będzie miała straszne konsekwencje dla chorej Kate. Czy Anna wygra sprawę i będzie miała prawo o decydowaniu o sobie? Czy Kate wyzdrowieje? Jeśli tak to dzięki komu?

Książka pozwala nam zadać sobie wiele pytań, między innymi do czego może posunąć się rodzić aby ratować życie dziecka, czy aby na pewno jest uczciwe ratowanie życia dziecku kosztem drugiego dziecka, na dodatek swojego?

Wszelkie prawa zastrzeżone